چرا سودان به دنبال خروج تدریجی نیروهای خود از جنگ یمن است؟

به گزارش وبلاگ روزنوشت، چند روز پیش سودان اقدام به خروج تعداد قابل توجهی از نیروهای خود از خاک یمن نموده و این کشور هم دست عربستان را در جنگ یمن بسته نگه داشت.

چرا سودان به دنبال خروج تدریجی نیروهای خود از جنگ یمن است؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ روزنوشت به نقل از پایگاه خبری العهد سودان، پس از نزدیک به چهار سال کشتار ، تجاوز و جنایت ، به اشکال مختلف و متعدد، از کاهش نیروهای خود در یمن و خروج آرام و تدریجی خود از آن تحت پوشش ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن اطلاع داد. نقطه عطف این عقب نشینی ،گاهی به دلیل سیاست های این ائتلاف متجاوز و گاه به دلیل فروپاشی و تلفات مرگباری است که ارتش سودان طی این جنگ متحمل آن شد.

عبدالله حمدوک ،نخست وزیر سودان بعد از بازگشت از واشنگتن در 11 دسامبر 2019 ، از کاهش تعداد نیروهای سودانی فعال در ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن ، از 15 هزار به 5 هزار نفر اطلاع داد . این برای بار اول نبود که خبر عقب نشینی و خروج نیروهای سودان از یمن اعلام می شد ، چرا که در ابتدای ماه نوامبر 2019 ، محمد حمدان دوغلو رئیس نیروهای واکنش سریع معروف به حمیدتی ، از عقب نشینی ده هزار نفر از نیروهای شرکت نماینده خود در جنگی که از 5 سال گذشته توسط ائتلاف متجاوز عربستان سعودی ضد یمن به راه افتاده اطلاع داد . وی همزمان با آن بیان کرد او به منظور کاهش تعداد نیروهای شرکت نماینده خود در این تجاوز که تخمین زده می گردد حدود 30 هزار نفر باشد ، دست به این اقدام زده و قصد ندارد آنها را با نیروهای دیگر جایگزین کند .

کاهش نیروها همراه با اعلام ابوظبی مبنی بر بازگرداندن نیروهای خود از یمن ، به عنوان بخشی از پیغام واضحی مبنی بر اختلافات شاخص بین امارات و عربستان سعودی در خاک یمن است. این اختلافات ، با نمایش صحنه هایی که نیروهای یمنی پس از شکست عناصر ائتلاف متجاوز ، از آن به تصویر کشیدند ، بیشتر خود را نشان می دهد.

هنگام آنالیز دلایل کاهش نیروهای سودان، نمی توان این نکته را نادیده گرفت که این امر، تحت فشار ضربه هایی که یمنی ها بر نیروهای ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن وارد نموده و به وسیله آن کشورشان را در طول سالهای تجاوز و وحشی گری های این ائتلاف جنگی حفظ نموده اند ، اتفاق افتاده است . این موضوع باعث شد که سودانی ها در تجاوز خود علیه کشور همسایه ، به عنوان سپر بلای نیروهای امارات و سعودی ها قرار بگیرند ، در نتیجه ،همین امر موجب شد تا مردم سودان صدای اعتراض خود را بلند نموده و خواستار عقب نشینی نیروهای خودشان شوند.

همچنین مردم سودان خواستار این هستند که اجساد فرزندانشان و تکه های بدن آنها که از جنگ برگردانده می شوند و چه بسا آنها هیچ اطلاعی از آن ندارند مورد حمایت و توجه قرار بگیرد. باید اشاره کنیم جنگ وحشتناکی که سودانی ها با یک تصمیم سیاسی بدان کشیده شدند٬ در راستای خوش خدمتی به رژیم های امارات و عربستان سعودی و در جهت منافع آنها بوده است .

عضو شورای هماهنگی جوانان انقلاب سودان در خارج از کشور بیان کرد :کاهش تعداد نیروهای سودانی ،پس از توافق میان امارات و عربستان سعودی و با راهنمایی اماراتی ها اتفاق افتاده است .

عبدل باقی عثمان عضو شورای هماهنگی جوانان انقلاب سودان در خارج از کشور ، اعلام خروج ارتش کشورش از یمن را سؤال برانگیز دانسته و می گوید: خروج از یمن واقع بینانه است ، اما این یک تصمیم سیاسی و درست و در راستای مواضع سودان در زمینه مشارکت در تجاوز و یا در پاسخ به خواسته های انقلاب مردمی ، نبوده است؛ بلکه یک روال معمول مربوط به نهادهای نظامی و در راستای تجدید قوای نیروها بوده است. به گفته حمیدتی ، ارتش سودان٬ بزرگترین نیروی نظامی در ائتلاف جنگی عربستان ضد یمن است.

عضو شورای هماهنگی جوانان انقلاب سودان در خارج از کشور اظهار می دارد که نیروهای سودان در جنوب یمن تحت فرماندهی امارات فعالیت می نمایند و به وسیله یک پایگاه اماراتی در اریتره به عدن اعزام می شوند ، وی همچنین گفته است که عقب نشینی نیروهای ارتش سودان از یمن پس از توافق میان امارات و عربستان سعودی و با راهنمایی اماراتی ها اتفاق افتاده است .

از طرف دیگر عثمان از تاثیر بازتاب های این خروج بر روابط بین پایتخت های نیروهای ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن با خارطوم کاسته و اشاره نمود: من فکر نمی کنم که سودان یک بار و برای همواره از ائتلاف جنگی ضد یمن خارج گردد ، به ویژه آنکه رهبری ارتش سودان با عبد الفتاح البرهان رئیس شورای نظامی و حمیدتی رهبری نیروهای واکنش سریع و شرکای آنها می باشد که همگی از نیروهای وابسته به گروه آزادی و تغییر هستند . وی ادامه داد که : همه می دانند که تصمیم و حاکمیت ملی وجود خارجی ندارد و رهبران کشور از لحاظ اقتصادی و ... ، وابستگی شدیدی به محور متجاوز ضد یمن دارند.

به گفته یکی از اعضای شورای هماهنگی جوانان انقلاب سودان در خارج از کشور ، فرایند خروج نیروهای سودانی از یمن با اهداف منطقه ای مطابقت دارد؛ اماراتی ها به دنبال برقراری ارتباط با جمهوری اسلامی ایران هستند و برای بازگشایی سفارت خود در سوریه کوشش می نماید ، همچنین رژیم سعودی پس از آنکه جسارت مقاومت و توانایی آنها برای انجام عملیات در عمق خاک خود را مشاهده کرد ، در نظر دارد باب گفتگوی مستقیم با انصار الله را باز کند .

اینجا تناقضی میان سیاست و میدان جنگ وجود دارد؛ چرا که تصمیم سودان برای عقبنشینی از خاک یمن با اهداف کشورهای متجاوزی که از حملات یمنی ها مصون نماده اند همراه شده است. شکی نیست که مشارکت خارطوم در ائتلاف متجاوز سعودی ضد یمن بدون اراده و نفوذ آمریکا نبوده است ؛ نفوذی که می تواند این نیروها را از یمن خارج کند و با توجه به احتمالاتی که در یک زمینه کلی وجود دارد٬ به سایر پروژه های استعماری از جمله لیبی کشیده گردد و این احتمالات ممکن است تا هفته های آینده اثبات یا رد شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چرا سودان به دنبال خروج تدریجی نیروهای خود از جنگ یمن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سودان به دنبال خروج تدریجی نیروهای خود از جنگ یمن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید