مخالفت ائتلاف های صدر و العبادی با انتصاب نخست وزیر حزبی

به گزارش وبلاگ روزنوشت، دو ائتلاف سائرون و النصر درپارلمان عراق به طور تلویحی مخالفت خود را با نامزدی محمد شیاع السودانی، برای نخست وزیری عراق اعلام کردند.

مخالفت ائتلاف های صدر و العبادی با انتصاب نخست وزیر حزبی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ روزنوشت، دو ائتلاف سائرون مورد حمایت مقتدی الصدر و النصر به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر سابق مخالفت خود را با نامزدی هر شخصیت وابسته به احزاب برای نخست وزیری دولت آینده گفتند.

این دو ائتلاف به مطرح شدن اسم محمد شیاع السودانی یک عضو مجلس عراق برای نخست وزیری عراق واکنش نشان دادند. این در حالی است که پیشتر گزارش شده بود که العبادی از نخست وزیری السودانی حمایت می کند.

ائتلاف النصر در بیانیه ای تأکید کرد: این ائتلاف به طور رسمی حمایت خود را از هر نامزد نخست وزیری تکذیب می کند و اصلا کاری به رقابت میان احزاب برای نامزد هر شخصیتی برای تصدی نخست وزیری ندارد.

این ائتلاف که 42 کرسی از مجموع 329 کرسی مجلس عراق را در اختیار دارد، اضافه کرد: ائتلاف النصر نخستین طرفی بود که استعفای کابینه کنونی و تشکیل دولت مستقل از احزاب برای رهبری دوره موقت در عراق را پیشنهاد داد.

النصر تاکید کرد: مهم تر از اینکه چه کسی نخست وزیر باشد، معیارها و وظایف دوره موقت در عراق اهمیت دارد که در رأس آن پایبندی به نقشه راه شفاف با سقف های زمانی تعیین برای ایجاد تغییر، ایجاد عدالت، مجازات جنایتکاران، محدود کردن سلاح در دست دولت، بازگرداندن ثبات و صلح به جامعه عراق و رهایی دادن قدرت اراده و تصمیم گیری عراقی ها از هر گونه مداخلات و تضمین اقدامات لازم برای مرحله نهایی و در راس آن برگزاری انتخابات آزاد است.

ائتلاف سائرون هم در بیانیه ای شرح داد: ما مخالف هر برنامه ای در ارتباط با انتخاب شخصیتی حزبی برای تصدی مقام نخست وزیری عراق هستیم. کما اینکه مخالف هر کسی هستیم که شروط معترضان درباره وی صدق نمی کند.

این ائتلاف که در مجلس 54 کرسی دارد، با بیان اینکه از هر شخصیت مورد توافق معترضان در میدان های اعتراضات حمایت می کند، اضافه کرد: ما به پشتیبانی از یک شخصیت مستقل، پاکدست و شایسته متعهدیم و به هر کسی که جامعه عراق به آن راضی باشد، راضی هستیم.

ایاد علاوی رئیس ائتلاف الوطنیه عراق هم امروز تشکیل دولت موقت و کوچک شده ای را که مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام را فراهم کند، خواستار شد.

علاوی در بیانیه ای گفت: دولت آینده باید کوچک شده و موقت باشد، عمر آن از یک سال بیشتر نباشد و در انتخابات آینده هم نامزد نشود و زمینه برگزاری انتخاباتی شفاف با قانون انتخابات جدید را فراهم کند.

علاوی که ائتلافش در مجلس 21 کرسی دارد تسریع در یافتن راه چاره برای بحران کنونی را خواستار شد.

منابع رسانه ای روز شنبه گزارش دادند که برهم صالح رئیس جمهور عراق احتمالا ظرف روزهای دوشنبه و سه شنبه با صدور حکمی محمد شیاع السودانی را به طور رسمی مأمور تشکیل کابینه جدید این کشور می کند.

گفته شده بود، طی روزهای گذشته رقابت بر سر السودانی و مصطفی الکاظمی رئیس فعلی سازمان اطلاعات عراق بود، اما حالا تقریبا توافق بر سر السودانی نهایی شده است.

هم زمان با این شایعات، شبکه های سعودی شروع به ایجاد موج اعتراضی علیه السودانی کردند. شبکه های العربیه و الحدث هم به مصاحبه با عده ای از معترضان در حال تبلیغ علیه گزینه جدید نخست وزیری پرداختند.

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق سوم دسامبر جاری (دوازدهم آذر ماه) در درخواستی کتبی به برهم صالح رئیس جمهور عراق از وی خواست هر چه سریع تر نخست وزیر جدید را معرفی کند، زیرا بر اساس ماده 76 قانون اساسی عراق، رئیس جمهور باید ظرف پانزده روز نامزد بزرگ ترین فراکسیون مجلسی را مامور تشکیل دولت کند.

مهلت قانونی انتخاب جانشین عادل عبدالمهدی هجدهم دسامبر (27 آذر ماه) به انتها می رسد و به گفته کارشناسان اگر گروه های سیاسی عراق در این مدت نتوانند رئیس جدید قوه مجریه کشورشان را معرفی نکنند بیم از بروز یک خلا قانونی می رود.

پس از انتها مهلت پانزده روزه و ناکامی رئیس جمور در معین نامزد جانشینی عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی برای 30 روز دیگر نخست وزیر پیشبرد امور خواهد بود و پس از آن کار دولت مستعفی تمام می شود و بر اساس ماده 81 قانون اساسی که می گوید اگر به هر دلیل کرسی نخست وزیری خالی ماند رئیس جمهور به آن تکیه می زند، اختیارات نخست وزیری به رئیس جمهور منتقل خواهد شد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "مخالفت ائتلاف های صدر و العبادی با انتصاب نخست وزیر حزبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت ائتلاف های صدر و العبادی با انتصاب نخست وزیر حزبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید